Özel Dentalince Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği

Telefon: +90 322 227 95 27
Faks: +90 322 227 95 27
E-Posta: info@dentalince.com

dental implant ile ilgili merak ettikleriniz...

dental implant ile ilgili merak ettikleriniz...

         Doğal dişlerin herhangi bir nedenle kaybedilmesi sonucunda, ortaya çıkan boşluk ya dişhekimliğinde kron-köprü sabit protezler ile ya da hastanın kendisinin takıp çıkartacağı hareketli protezler ile doldurulur. Kron köprüler, boşluğa komşu sağlıklı dişlerin belirli miktar kesilmelerini gerektirdiklerinden, bu sorunsuz dişlerde geriye dönüşsüz işlem yapılmasına neden olur. Hareketli protezler ise, takıp çıkartmalı bir yapının ağızda taşınmasının zorluğunun yanısıra tutuculuğu sağlayan, kroşe denilen kancaların başkaları tarafından görülmesini de neden olur. Bu tip hareketli protezler belirli bir kalınlıkta yapılmaları gerektiğinden ve ağızda çok hacim kaplamalarından ötürü, hastada rahatsızlıklara neden olurlar. Ayrıca, hareketli protez altındaki destek kemiğin zaman içinde azalmasıyla, ileri yaşlarda protez kullanımı giderek zorlaşmaktadırlar. ayrıca köprü diye tabir edilen protez tedavilerinde sağlam dişlerin kesilmesi ve ilerde o dişlerde de problem kaynağı olabilmesi klasik tredavilerin aksine implantları daha tercih edilir hale gelmekle birlikte uzun süre de daha az maliyetle tedavi imkanı sağlamaktadır...

Dental implantlar ile tedavi, dişhekimliği biliminin hastalara sunduğu son gelişmelerden birisidir. İmplantlar, kaybedilmiş doğal dişlerin yerini dolduran küçük titanyum vidalardır. Kemik içine yerleştirilen implantlar, belli bir iyileşme süresi içinde kemik ile kaynaşır ve üzerlerine yapılan sabit ya da hareketli protezlere destek olurlar. Bu sayede, klasik protezlerin ortaya koyduğu birçok sıkıntı ortadan kaldırılmış olur. Hastanın yaşam kalitesi artırılarak, sosyal olarak kendilerini daha güvende hissetmesi sağlanır.

              İmplant tedavisinin en büyük avantajı, sağlıklı olan komşu doğal dişte hiçbir kesim işleminin yapılmamasıdır. Bir kısım doğal dişini kaybetmiş ama hala belli sayıda doğal dişe sahip hastalarda, takıp çıkartmalı protezler yerine sabit protezler yapabilmek büyük avantajlar getirmektedir. Bütün dişlerini kaybeden hastalarda ise, ya tamamen sabit porselen protezler yapılarak, hastanın takıp çıkartmalı protezler kullanmak zorunda olmaması ya da çok daha az sayıda implant kullanarak takıp çıkartmalı protezlerinin, özellikle alt çenede hiç yerinden oynamamasının sağlanması hastaya sağlanan büyük avantajlardandır.

 

İmplantların prensibi nedir?

Kemik içine yerleştirilen implantlar yaklaşık 6-8 hafta sonra kemik ile kaynaşıp, protezlerin yükünü taşıyabilir duruma gelirler. Bu sürenin sonunda hekiminizin sizin için kullanmayı uygun gördüğü implant sistemine göre implant üstü protezlerin yapımına başlanıp, fonksiyon ve estetiğin istenilen düzeyde sağlanması mümkün olacaktır. kemik implant kaynaşması süresi daha kısa olan implantlar da mevcuttur..